küçükbakkalköy mh. fevzipaşa cd. feyizoğlu apt. no:63 k.3 d.7 Ataşehir / İSTANBUL

3. TARAF, TEDARİKÇİ, MÜŞTERİ VE ÜRÜN DENETİMLERİ

 • Anasayfa
 • / 3. TARAF, TEDARİKÇİ, MÜŞTERİ VE ÜRÜN DENETİMLERİ

DENETİM VE GÖZETİM HİZMETLERİ

 

2. ve 3. TARAF DENETİMLER

3. TARAF DENETİM

Kuruluşların talebi üzerine, sertifikasyon amacıyla olsun ya da olmasın denetim kuruluşu adına bir denetçinin veya bağımsız bir denetçinin kuruluşa yaptığı denetim faaliyetlerine 3. Taraf Denetim denir. Kuruluşun sistem uygulama düzeyini, uygunsuzluklarını, düzeltici ve önleyici faaliyetlerinin etkinliğini, süreçlerinin durumunu ve iyileştirilmesi gereken noktaları tespit etmek amacıyla 3. Taraf Denetim faaliyetleri gerçekleştirilir.

3. Taraf Denetim Faaliyetlerinin Kuruluşlara Faydaları :
-Kuruluşların sistem uygulamalarındaki başarı düzeyinin belirlenmesi sağlanır.
-Kuruluşun kendisinin tespit edemediği uygunsuzlukların saptanması sağlanır.
-Kuruluşun düzeltici ve önleyici faaliyetlerinin arttırılması ve daha etkin sürdürülmesi sağlanır.
-Süreçlerin durumları analiz edilir ve iyileştirilmesi gereken noktalar tespit edilir.
-Sunulan iyileştirme önerileri ile süreç ve organizasyon iyileştirmesi yapılması sağlanır.
-Yapılan tüm iyileştirme faaliyetleri sonucu kuruluşun verimliliği artar, maliyetlerinde azalma olur alternatif maliyetler tepit edilir, daha iyi ürün/hizmet sunmaya başlanır.
-Kuruluş tüm bu iyileştirmeler sonucu piyasada prestij ve güven artışı yaşar.

 

2. Taraf Denetim

Kuruluşların tedarikçilerine yapmış olduğu tetkikler 2. Taraf Denetim olarak adlandırılır. Kuruluşlar, tedarikçilerinin faaliyetlerini yerinde incelemek, süreçlerini irdelemek, sistem uygulamalarını, uygulama eksiklerini ,uygunsuzluklarını, düzeltici ve önleyici faaliyetlerini yerinde tespit edip rapor haline getirmek amacıyla 2. Taraf Denetim olarak adlandırdığımız tedarikçi denetimi gerçekleştirir.

2. Taraf Denetimin Faaliyetlerinin Kuruluşlara Faydaları :

 • Kuruluşun tedarikçisini yerinde çok daha iyi tanımasını sağlar.
 • Tedarikçi hakkında edinilen bilgiler yerinde doğrulanır.
 • Tedarikçinin kuruluşa sunduğu sistem ve ürün sertifikasyonlarının altyapısının doluluk düzeyi tespit edilir.
 • Tedarikçinin gözden kaçırdığı, tespit edemediği uygunsuzluklar tespit edilip DÖF açılır ve tedarikçinin kendisini iyileştirmesi sağlanır.
 • Yerinde yapılan tespitler ile tedarikçiye iyileştirme önerileri sunularak, tedarikçinin süreçlerini geliştirmesi, iyileştirmesi sağlanır ve doğru orantılı olarak kuruluşa daha iyi şartlarda ürün/hizmet sunar.
 • Belirli aralıklarla yapılan bu tetkik faaliyetleri tedarikçinin yaptığı çalışmalara verdiği önemi arttırmasını sağlar.

 

YAPTIĞIMIZ DENETİMLER:

 • Yükleme öncesi denetim
 • Ürün denetimi
 • Taşeron denetimi
 • Tedarikçi denetimi
 • Müşteri denetimi
 • Üretim denetimi

 

BSCI SOSYAL SORUMLULUK DENETİMLERİ

BSCI Belgesi Nedir? Sosyal uyumluluk standardı Bsci tedarikçi kuruluşlarınınızın sosyal sorumluluk kurallarına gore uyumluluklarını izlemenizi sağlamaktadır.

BSCI merkezi Belçika Brüksel olan Ticaret Birliği tarafından oraganize edilmiş olup etik sosyal değerleri inceleme üzerine kuruludur.Bsci Uluslararası İş Örgütü kurllarını esas alır ve tedarikçilerin bu konuda sürekli iyileştirme yapmalarını esas tutar.Burada esas hedef bu standardın çok üzerinde bir standart olan Sa 8000 standardı çerçevesinde belgelendirme için ön hazırlıktır.

BSCI standardı kapsamı;

 • Yasal uyum
 • Çalışma saatleri
 • İş Tazminatları
 • Çocuk işçiliği önlenmesi
 • Zorla istihdamın önelenmesi
 • Sendika özgürlüğü
 • Ayrımcılığın önüne geçme
 • İşçi sağlığı ve güvenliği
 • Yönetim standartları
 • Çevre güvenlik politikası

BSCI STANDARDI

BSCI standardı başlıkları

Bölüm A – Zorunlu bilgilerin kaydı tedarikçi kayıtları
Bölüm B - BSCI denetimi: Sosyal gereksinimler ve sosyal uyumluluk maddeleri
Bölüm C – Endüstriyel uygulamaların kaydı

BSCI Faydaları Nelerdir?

BSCI fayları arasında, küresel tedarik zincirinde çalışma koşullarını iyileştirmek amacında perakendeciler, ithalatçılar ve markalar açık bir girişimi olmasının yanı sıra, BSCI Kodu entegre ve emek haklarına saygı tedarik zinciri oluşturmak için satın alma şirketleri desteklemek için çalışmalar yapmaktadır. Buna paralel olarak, BSCI da üreticilere, paydaşlar ve sonuçta, işçiler de dahil olmak üzere tedarik zincirinin diğer aktörleri, doğrudan faydalar getirir.

 

BSCI'nin Perakendeciler, İthalatçılar ve Markalar İçin Faydaları;

» Bütüncül ve basit bir yaklaşım
» Geliştirilmiş iç yönetim sistemleri
» Etkin risk yönetimi
» Azaltılmış denetimi

» Üreticileri için Faydaları
» Daha az sosyal denetim
» Uluslararası satın alma şirketlerinin geniş bir ağa erişim ile pazarlamasal destek
» İç yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi
» iyileştirmeler ve iyileştirme odaklanın

» İşçiler için Faydaları
» İşçi haklarının artan farkındalık
» şikayet mekanizmalarının daha iyi erişim
» çalışma koşullarının iyileştirilmesi

 

ETI ETİK TİCARET DENETİMLERİ ( ETHICAL TRADING INITIATIVE )

 

ICS BELGESİ/ DENETİMİ ( INITIATIVE CLAUSE SOCIAL )

 

SA 8000 / SR10 SOSYAL SORUMLULUK BELGESİ/ DENETİMİ

 

SEDEX DENETİMLERİ

SEDEX Nedir?

Sedex anlam olarak; tedarikçi etik bilgi değişimi, küresel tedarik halkalarına üyelik adına sorumlu ve etik iş faaliyetlerinin ilerletilmesi, devam ettirilebilirliği gibi faaliyetleri iyileştirme aşamaları için adanmış kâr marjı taşımayan bir organizasyon şeklidir. Sedex, etik tedarik halkasında bilgi paylaşımı için en büyük ve en önemli ortak bir platformdur.

 

Tedarikçilerin iş yasası ve farklı müşteri standartlarına uygun faaliyete geçirilen etik uygulama neticelerin muhafaza edildiği ve alakalı müşterilerle paylaşıldığı web tabanlı ülkeler arası bilgi/veri depolama ve paylaşım sitesidir. Dinamik bir şekle sahip olup her geçen gün küresel işleyiş ortamlarındaki farklılığa paralel şekilde çözüm üretici politikalar meydana getirmektedir.

 

Sedex, tehlikeleri minimize etme, firmanızın imajını korumak ve tedarik halkası faaliyetlerini iletmek ve destek olmak, yenilikçi ve etkin tedarik halkası yönetimi için çözümdür. Katılımcı firmalar Sedex sistemine ortak bir veri tabanına bağlanıp çalışmalara katılıp üyelerle irtibata geçebilirler. Etik sosyal uygunluk incelemelerine giren şirketlerin analiz raporları diğer üye şirketlere de açıktır ve bu yolla tedarik halkaları meydana getirilmektedir.

Sedex Etik Ticaret Denetimi Şartları

Sedex etik ticaret denetimi şartları konularını alt kısımda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 

 • Zorla Çalıştırılmanın Engellenmesi
 • Toplu sözleşme ve Birleşme özgürlüğü
 • Ayrımcılığın Engellenmesi
 • Fiyatlandırma
 • Mesai saatleri
 • Iş yerinde Güvenlik ve Sağlık
 • Çocuk personel yasağı
 • Disiplin Cezaları faaliyet Yasağı ve Zorla ve Zorunlu Çalıştırma
 • Çevre ve çevre güvenliği konuları
 • Yönetim Ağları

 

WRAP BELGESİ/DENETİMLERİ

WRAP Nedir?

WRAP, dünya genelinde kanuni, insancıl ve etik üretimi teşvik etmeye ve sertifikalandırmaya odaklanmış, kâr gayesi bulunmayan bağımsız bir kuruluştur. Dünya genelinde ayakkabı ve giyim sanayilerinin yerel kanunlara ve etik şartlara ve ülkeler arası kabul edilmiş kanunlara uygunluğunu incelemek adına kurulmuştur. Sorumlu akredite üretim ilkeleri anlamını taşımaktadır. 2000 senesinde oluşturulmuş olan WRAP, emek fazla tüketici ürünleri üretimi ve imalatında dünya genelinde en büyük çaplı emek ve çevre sertifikalandırma programıdır. WRAP, 36 milli örgütü ve 150.000'den fazla kuruluşu temsil eden ülkeler arası hazır giyim federasyonu dahil 25 ülkeler arası örgüt tarafından destek verilmektedir.

 

WRAP yani Sorumlu akredite üretimi, özellikle ayakkabı, hazır giyim ve aksesuar gibi dikimi yapılmış ürünlerin üretici kuruluşları için dünya genelinde var olan en büyük sertifikasyon programıdır. WRAP’ın ilkeleri, fabrika şartlarına, emek meselelerine, gümrüğe ve çevreye uyumlarına hitap eden esas standartları kapsamına dahil etmektedir. Bu ilkeler 12 adet unsurdan meydana gelmektedir. WRAP’ın belirlenmiş 12 adet ilkesi dahilinde, dünyada güvenilir ve sağlıklı, legal, insani ve etik imalat aşamalarının denetimini gerçekleştirir ve onaylamasını yapar. Wrap’ın 12 ilkesi ise, işyeri şartlarına ve kanunlarına uyma, zorla çalıştırma, çocuk işçiliğinin men edilmesi, istismar veya taciz, tazminat ve kanuni ihtiyaçların tedarik edilmesi, kanun ile kısıtlanmış çalışma saatleri, ayrımcılık, iş sağlığı ve güvenliği, toplu pazarlık ve örgütlenme, çevre, güvenlik ve gümrük şartlarına uyumluluktur. WRAP programı belgesi, kuruluşunuzun çevresel ve sosyal etik standartlara ilişkin almış olduğunuz kararlılığınızı belirtir ve sorumlu olarak yapmış olduğunuz üretimi ifade eder.

Wrap Belgesinin Kuruluşunuza Faydaları Nelerdir?

 

Wrap belgesinin kuruluşunuza faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 

Paranızdan tasarruf sağlarsınız

Tamirat düşer ve verimlilik yükselir.

 

Zamandan tasarruf edersiniz

Tedarik halkası iş aşamalarında yönetim arasındaki irtibatın artırılması ile çalışanların performansı yükselir. Bu şekilde yapılacak olan iş kısa sürede biterek zamandan tasarruf elde etmiş olursunuz.

 

Sosyal uyumluluğunuzu kanıtlarsınız

Dış kısımların çalışma şartları, güvenlik, ücret ve şirketin kalitesi bakımından paydaşlarını sağlamak adına yardımcı olur.

 

Rekabet ortamında avantaj yakalarsınız

İyileştirilmiş işleyiş şartlarında, yüksek motivasyonlu bir işgücü ve üstün verimli ürünler liderliği yakarsınız.

 

Yaşayabileceğiniz tehlikeleri asgari düzeye indirger

Güvenilir çalışma şartları ile, iş itibar personellerin yaşayabileceği hasar ve zarar oranını ortadan kaldırır.

 

TEDARİKÇİ DENETİMLERİ

Tedarik zincirinizin yapısı, sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizin kalitesini doğrudan etkiler

Günümüz piyasa koşullarında işletmelerin başarılı olmalarında tedarik zincirinin çok önemli bir payı vardır. Tedarikçilerinizin standartlarınıza uygunluğunun denetimi, tedarik zincirindeki belirli bir kalite standardının yakalanması ve kamouyunda olumlu bir marka imajı bırakılması açısından gereklidir. Firmanızın standartlarına, politikasına ve prosedürlerine dayanarak yapılacak tedarikçi denetimleri, tedarik zincirinizin dünya çapındaki durumunu görmenizi sağlayacak ve olası sorun ve aksaklıklara müdahale etmenizi kolaylaştıracaktır.Kazanımlarınız :

Özelleştirilmiş denetim hizmetleri, tedarik zincirinizi etkin bir şekilde izlemek ve uluslararası kalite, çevre ve sosyal sorumluluk standartlarının yanı sıra kendi gerekliliklerinizin de yerine getirildiğinden emin olmanız için etkili bir yoldur. Bu denetimler, hangi tedarikçinizin genel kullanıma açık standartlara ilişkin sertifikaya ihtiyacı olduğunu saptamanıza da yardımcı olur.

ÜRÜN DENETİMLERİ

Global ve Kurumsal Çözümler için ...